Усі новини

Епідситуація на Сумщині.

Поділитися:

Епідситуація на Сумщині.

Епідемічний сезон на Сумщині триває, щодня у жителів регіону виявляють нові випадки простудних захворювань, хоча ситуація залишається під контролем. Попри це, ризик захворіти на грип чи ГРВІ зберігається, тому важливо дотримуватися профілактичних заходів, щоб обмежити поширення і запобігти ускладненням.

Про це журналісти телеканалу Суспільне Суми поспілкувалися із Іриною Купрієнко – в.о.генерального директора Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Під час розмови обговорили епідемічну ситуацію в області, специфіку нинішнього сезону, а також особливості циркуляції збудника в регіоні.

Інтерв’ю Ірини Купрієнко – головного державного санітарного лікаря в Сумській області.

Яка ситуація з захворюваністю на грип та ГРВІ на Сумщині? На скільки % перевищений епідпоріг? Яка тенденція?
Перші випадки грипу в області почали виявлятися з кінця грудня 2024 року. В цей час захворюваність на гострі респіраторні вірусні інфекції була на доволі низькому рівні і відповідала показникам сезону 2022/23 років. В той час йшов перший рік широкомасштабного вторгнення російської федерації, школи були переведені на дистанційну форму навчання, спостерігались часті блекаути, ракетні атаки, тому населення не надто активно зверталось до лікарів. У поточному сезоні школярі, які завжди виступають своєрідним локомотивом розвитку епідемічного підйому, також перебувають на дистанційній формі освіти і тому ми не спостерігали високих рівнів захворюваності аж до 7 тижня 2025 року, коли в цілому по області був перевищений поріг епідемії.
Кількість зареєстрованих ГРВІ протягом останніх трьох тижнів збільшилась в 2 рази з 3700 до 7 500 випадків, а кількість випадків грипу зросла в 5,5 раз,з 27 до 163. Згідно даних, які ми отримали сьогодні, за підсумками минулого тижня в цілому по області було зареєстровано перевищення порогу середньої інтенсивності епідпроцесу на 22 %. На території 11 громад області цей поріг був перевищений на 0,4 – 126 %, що потребувало запровадження протиепідемічних заходів, визначених Комплексним планом з готовності та реагування під час епідемічного сезону захворюваності на грип, COVID-19 та інші ГРВІ. Цей план був затверджений рішенням обласної комісії з ТЕБ та НС наприкінці 2023 року і містить детальні заходи, які мають проводити всі органи влади та населення для того, щоб зменшити наслідки епідемічного зростання для здоров’я мешканців, стабільного функціонування системи охорони здоров’я і економіки області в цілому.
В даний час ми знаходимось в періоді розвитку хвилі, темпи зростання захворюваності протягом останнього тижня сповільнились з 30 до 19 %.Тож очікуємо, пік випадків ГРВІ протягом наступних 1-2 тижнів з подальшим зменшенням кількості хворих.
Хочу звернути увагу, що протиепідемічні заходи не вводяться на території всієї області вцілому. Це не доцільно, оскільки у нас є можливість відслідковувати рівні активності гострих респіраторних вірусних захворювань на рівні кожної громади і запроваджувати ці заходи локально, на території тих громад, де активність епідемічного процесу досягає середнього і більш високих рівнів.
Скільки людей звернулося до лікарів впродовж тижня на Сумщині?
Впродовж минулого тижня із симптомами ГРВІ до лікарів звернувся7 481 мешканець Сумщини, у 8 з них був діагностований COVID-19, у 151 – грип. Кількість випадків грипу ще може трохи змінитись, оскільки ми очікуємо до кінця дня результати вірусологічної діагностики біологічного матеріалу від 18 пацієнтів.
Скільки з них дітей?
Серед дітей захворіло 3199 осіб, це 43 % від загальної кількості випадків ГРВІ. Темпи приросту дитячої захворюваності за тиждень зменшились з 30 до 9%. А серед дітей до 4 років навіть відбулось зменшення абсолютної кількості випадків цих хвороб. Проте інтенсивні показники захворюваності серед дітей в три-чотири рази перевищують показники дорослих.
Скільки пацієнтів перебуває нині у лікарнях?
На 9-му тижні року з симптомами ГРВІ до стаціонарів було госпіталізовано 311 пацієнтів. Це 4,2 % від загального числа тих, хто захворів. Частка госпіталізованих є невисокою, що говорить про помірну тяжкість захворювання. Трохи більше третини від усіх госпіталізованих пацієнтів – діти до 17 років.
Чи були в області летальні випадки?
З початку епідемічного сезону (з жовтня 2024 року) випадки смерті серед хворих на грип в області не реєструвались. Проте померло 4 хворих з COVID-19. Троє з них – люди старші за 65 років, ще одна жінка померла у віці 51 рік. Всі четверо не були щеплені від COVID-19 протягом останніх 12 місяців та мали супутні хронічні захворювання.
Які прояви грипу і наскільки він небезпечний?
Захворювання на грип, незалежно від того, це грип А чи грип В, мають однакові симптоми. Найчастіше це лихоманка, головний біль, кашель, ломота у м’язах, біль у горлі, слабкість та втома. Але при грипу А ці симптоми є більш вираженими, проявляються швидше і тривають довше, ніж при грипу В. Також грип А частіше супроводжується різноманітними тяжкими ускладненнями, такими як пневмонія, міокардити, менінгіти та інші. Особливо небезпечним є грип для маленьких дітей і людей похилого віку, вагітних, а також людей із супутніми хронічними захворюваннями легеневої та серцево-судинної систем
Скільки триватиме зростання захворюваності?
Епідемічний підйом захворюваності на ГРВІ в області в середньому триває 6-8 тижнів. Від моменту перевищення порогу середньої інтенсивності епідемічного процесу (саме при цьому рівні починають запроваджуватись протиепідемічні заходи) і до досягнення піка захворюваності минає 3-4 тижні, після чого кількість випадків ГРВІ йде на спад і ще через 3-4 тижні епідемічний підйом завершується.
Які збудники викликають ГРВІ частіше?
В нашій області здійснюється так званий дозорний епідеміологічний нагляд за грипом, під час якого в трьох закладах охорони здоров’я щотижня протягом року від хворих, захворювання у яких клінічно схожі на грип, забирається біологічний матеріал для встановлення збудника, який викликав це захворювання. Всього з початку епідемічного сезону досліджено 262 зразка біологічного матеріалу від хворих.
Відповідно до отриманих цього сезону даних циркуляція вірусів грипу в Сумській області почалась у грудні 2024 року. За час, що минув виявлено 49 біологічних зразків, які містили генетичний матеріал вірусів грипу (19 % від всіх досліджених), у т.ч. у 18 зразках – вірусів грипу А, у 31 зразку – вірусів грипу В. Отже, епідемічний підйом, який ми спостерігаємо зараз, зумовлений як вірусами грипу А так і вірусами грипу В.
Окрім вірусів грипу в області найчастіше виділялись риновіруси (11 % позитивних зразків), аденовіруси (7% позитивних зразків) та віруси парагрипу (6 % позитивних зразків).
Як вберегтися від грипу зараз?
Для того, щоб вберегтися від грипу варто зробити щеплення. Оскільки епідемічний підйом триватиме ще приблизно місяць і захворюваність буде високою, є сенс зробити щеплення навіть зараз.
Інші заходи добре відомі нам з часів пандемії COVID-19. Це носіння масок в людних місцях, часте миття рук та використання антисептиків, дотримання дистанції у 1,5 метра або уникнення скупчення людей (особливо з симптомами ГРВІ), часте провітрювання та вологе прибирання робочих кабінетів та житлових приміщень, повноцінне харчування, фізична активність, достатня тривалість нічного сну.
Що робити, якщо вже захворіли?
Оскільки грип це не просто легка застуда, а серйозне захворювання зі значним ризиком розвитку небезпечних ускладнень, при появі симптомів обов’язково необхідно звернутися до свого сімейного лікаря, у т.ч. дистанційно, та отримати рекомендації щодо діагностики та лікування.
Слід пам’ятати, що на відміну від COVID-19 ми маємо лікарські засоби, які напряму діють на вірус грипу (наприклад озельтамівір). Ці медикаменти ефективні лише у разі початку лікування протягом 48 годин від настання симптомів. Тому своєчасне звернення до лікаря, своєчасна діагностика (переважно за допомогою експрес-тестів) та своєчасне призначення лікування можуть значно скоротити тривалість хвороби та попередити несприятливі наслідки.
Зауважу, що озельтамівір діє лише на віруси грипу і не має лікувального ефекту при інфікуванні іншими респіраторними вірусамита бактеріями. Тому не можна призначати цей препарат без результатів лабораторного обстеження.
Також слід пам’ятати, що кожен лікарський засіб має протипокази та може мати побічну дію. Тому призначати ліки має лише лікар.
Хворим рекомендується перебувати вдома, багато пити. Жарознижувальні засоби слід приймати лише, якщо температура тіла піднімається більше 38,5 градусів (38 – у дітей). Пам’ятайте, що антибіотики не діють на вірус.

Знайти