Чим загрожує вейпінг у підлітковому віці?
У 2010 році в Україні ще не стояло питання про поширеність електронних сигарет, але вже до 2017 року близько 20% підлітків віком 13-15 років почали користуватися вейпами.
Що ж стало причиною такого швидкого зростання популярності електронних сигарет серед молоді? Чим загрожує куріння вейпу для здоров’я підлітків? Як захистити дітей від цієї залежності? Про це розповідає Віктор Калантиренко – лікар Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб
«Одна з головних причин — це новизна і трендовість. Для підлітків електронні сигарети виглядають як сучасний гаджет, який можна використовувати, не привертаючи зайвої уваги, адже на відміну від звичайних сигарет, вони не виділяють неприємного запаху. Крім того, вейпи мають яскраві та привабливі дизайни, а також різноманітні смаки, що робить їх ще привабливішими для молоді», -пояснює Віктор Калантиренко
Великою мірою на популяризацію вейпів серед підлітків впливають соціальні мережі. Блогери, користувачі ТікТок та зірки активно обговорюють цей тренд, а з 2022 року реклама електронних сигарет не підлягає жорсткому регулюванню, що дає можливість рекламі проникати навіть на сторінки популярних блогерів. При цьому заборона на рекламу вейпів на таких платформах фактично не діє, що дає їм змогу досягати ще більшої аудиторії.
З початку популяризації електронних сигарет їхні виробники запевняли, що ці пристрої є безпечнішою альтернативою традиційному курінню. Але чи дійсно це так?
Електронні сигарети, або вейпи, працюють за принципом випаровування рідини, а не горіння тютюну, що дозволяє замість диму виділяти пару. Вони бувають як одноразові, так і багаторазові, і часто містять нікотин — речовину, що викликає сильну залежність. Крім того, рідина для вейпів містить пропіленгліколь, гліцерин, ароматизатори та інші добавки, які формують аерозоль, що імітує дим.
Проте навіть без наявності тютюну, електронні сигарети можуть бути небезпечними для здоров’я. Вейп-дим містить ряд токсичних хімічних речовин, таких як
– Пропіленгліколь, гліцерин і сполуки важких металів, що можуть завдати шкоди організму.
– – Формальдегід і діацетіл — компоненти, що входять до складу ароматизаторів, можуть спричиняти онкологічні захворювання.
– Легкі органічні сполуки, зокрема бензол, здатні викликати захворювання серцево-судинної та дихальної системи.
Чим загрожує куріння вейпу для здоров’я підлітків?
Особливо вразливими до цих негативних наслідків є підлітки, чиї органи та системи ще активно розвиваються. Вплив вейпінгу може бути катастрофічним: куріння електронних сигарет і ТВЕНів провокує:
• Захворювання легенів, бронхіти, астму, хронічний кашель і навіть рак.
• У підлітків знижується сперматогенез, а у дівчат куріння впливає на закладені яйцеклітини і може викликати різні вади розвитку плода чи новонародженої дитини. У чоловіків частіше виникає безпліддя та імпотенція.
• Підвищений ризик серцево-судинних захворювань: інфаркти, інсульти.
• Молоді люди, які курять, можуть мати проблеми з пам’яттю, увагою, настроєм та іншими когнітивними функціями.
• Рак різних органів: легенів, горла, рота, кишківника і багато інших.
• Не виключені також проблеми зі здоров’ям порожнини рота, такі як неприємний запах з рота, захворювання ясен, карієс і втрата зубів.
Як захистити дитину-підлітка від паління електронних сигарет?
Так як діти частіше всього починають курити за компанію, то важливо регулярно говорити з ними про шкоду вейпінгу та допомогти їм протистояти тиску однолітків.
• Подавайте дітям хороший приклад: уникайте куріння на очах вашої дитини, а краще самі кидайте палити.
• Заохочуйте свою дитину займатися здоровою діяльністю, наприклад спортом або іншим хобі.
• Бережіть участь у житті вашої дитини. Це може допомогти побудувати міцний зв’язок і відкрити лінії спілкування.
• Якщо в підлітка виникає чи виникла залежність від куріння ТВЕН та електронних сигарет зверніться за допомогою до кваліфікованого фахівця.
Отже, вейпінг не є безпечною альтернативою курінню, тому необхідно допомагати підліткам приймати зважені рішення, уникати залежності та інших проблем зі здоров’ям.